כל העמדות תפוסות

ב

טור צפיפות

תראו, יש לי הסבר קצת מוזר לשאלה למה יותר ויותר ישראלים, לא חשוב מאיזה ימין, מרגישים שנתניהו כבר לא בדיוק מה שהיה – וזה לא קשור לעובדה שרובנו יודעים, אינטואיטיבית, שיש גבול לכמות הפעמים בשנה שגבר בוגר אמור להתעסק עם השיער שלו. וההסבר שלי הוא כזה:
נתניהו כבר לא מפחיד יותר. כלומר, הוא ממשיך לנסות, אבל כל ההפחדות הקבועות שלו – חמאס, איראן (בגירסה לילדים: המן הרשע), צבאות ערב, ערבים צובאים, שואה שנייה, אישה שנייה, רשות שידור שנייה – כל אלה כבר לא נוגעים בפחד האמיתי של רוב הישראלים:
הפחד שלא יהיה להם מקום.
זה פחד גורף שלא פוסח על אף ישראלי – בפסח הוא מגיע לשיאו, אגב – וכמו כולם, גם אני מפחד שלא יהיה לי מקום. למעשה, כדי להתגבר על הפחד החלפתי אותו באמונה: האמונה הוודאית שלא יהיה לי מקום. "אני יודע שלא יהיה שם מקום", אמרתי לאהובתי כשהציעה, בבוקר שאחרי ליל הסדר (בבוקר שאחרי ליל הסדר אני נוהג לעשות שתי פעולות: 1. להתעורר. 2. להרגיש מובס), לקחת את הילדים ללונה-פארק. "מה קרה לך, התחרפנת?" המשכתי. "בחיים לא יהיה שם מקום. זה פסח! אנשים יחכו בתור כדי לעמוד בתור לכל מתקן. יהיו תורים כדי לרדת ממתקנים! באמצע הלונה-פארק יהיה מתקן אקסטרים חדש ומטורף בשם 'התור הגדול' שלוקח אותך לפסגות השעמום של עמידה במקום, ואנשים יעמדו בתור כדי לעלות גם עליו!"
כמובן שהגזמתי, רק כדי להפחיד אותה. בפועל היה לי ברור שהמצב גרוע בהרבה.
האישה הציעה שאם ככה אולי נלך על איזה טיול לא מסובך – ראש ציפור, ראש העין, ראש הנקרה, באמת, כל מקום שמתחיל בראש ונגמר באכול – אבל אני עצרתי אותה מייד ואמרתי: "תגידי, איפה את חיה? 8 מיליון ישראלים בכבישים היום, ואני מסתמך על מדגם שמתייחס רק לאוכלוסייה היהודית. אסור בכלל להיכנס היום למכונית אם את רוצה לצאת ממנה בגילך".
"אז מה אתה מציע?" אמרה אהובתי, שאליה הצטרפו בינתיים שני ילדינו המחוננים בפוטנציה – אחד משחק לי בטלפון, והשנייה משחקת לאהובתי ב – אין דרך גסה פחות להגיד את זה – טלפון. "זה מה שאתה רוצה?!" איבדה סבלנות האישה שרק משפט קודם עוד כונתה אהובתי. "שהם יישבו כל היום בבית מול מסכים?!"
האמת, חשבתי לעצמי, צודקת; אבל מה בדיוק נרוויח מזה שהם יישבו כל היום באוטו מול מסכים, ואחרי לא יותר מחמישה פקקים ושתי התמוטטויות עצבים שבשיאן אני רק אמלמל "שתישרף המדינה הזאת" ואהובתי תגיד: "רוצה שאני אחליף אותך בנהיגה?" – כאילו יש איזה קשר בין ההצעה שלי לשלה – אנחנו נגיע לתחילת מסלול הטיול.
כשכבר נגיע, לא יהיה יותר מקום. לא נמצא בדל חנייה וניאלץ להשליך את המכונית, כמו עשרות המשפחות שהגיעו לפנינו, על כמה קוצים בתעלה בצד הדרך. ואז נשלוף את הילדים, נמרח את שניהם בקרם הגנה בכמות של התקפה, ונצטרף לפקק האנושי שממתין כדי לרדת למסלול הטיול. עשרות משפחות יעמדו בשורה תלת-כיוונית ויחכו שכל השאר יירדו למסלול כדי שיתפנה מקום וגם הן יוכלו לרדת ולהתחיל בטיול שבמהלכו יוכלו לחזות בנופי ארצנו המשגעים המורכבים בעיקר מהגב של המשפחה שלפניהם. וממרבדי פריחת השניצל של מי שפרסו כאן מחצלת מוקדם יותר.
הצפיפות הישראלית הנוכחית – זו שלא משאירה מקום בשום מקום – הרי תפסה אותנו לא מוכנים. רובנו גדלנו במדינה שבה התגוררו, למיטב ידיעתנו הילדותית, סביב 3 מיליון ישראלים, ואחר כך 4, ויכולת לצאת עם ההורים לטיול שבת ארוך בצפון ולחזור הביתה בזמן ל"חידושים והמצאות" במסגרת השידורים בערבית.
לא ברור מתי בדיוק גדלנו ל-8 מיליון איש ובערך כפול מזה קיה ספורטז', אבל המציאות החדשה מכריחה אותנו לקחת בחשבון שלא משנה מתי, איפה ואיך, לא יהיה לנו מקום. ושלא נגיע בזמן. וכשסוף סוף נגיע נגלה שלקחו לנו, קטפו לנו, התיישבו במקום שיכול היה להיות שלנו, וילד אחד נדחף כרגע בתור לפנינו בטענה – שאין דרך להוכיח ללא בדיקה פולשנית – "אני איתה".
הנתונים, אם אתם רוצים להיבהל ברצינות, מראים שכבר בשנת 2032 יתגוררו כאן כ-12 מיליון איש, ועד 2059 מדברים על 23 מיליון – רובם כנראה על הברכיים של כל השאר. לאף אחד לא ממש דחוף לקחת צעד קדימה ולהגיד "אני אטפל בזה", אולי כי כולנו מפחדים שאם ניקח צעד קדימה, מישהו מייד יתפוס לנו את המקום.
וכך הפך הפחד שלא יהיה מקום למאניה כל-ישראלית. אנחנו מוכרחים לשמור חניה, להגן בגופנו על שני כסאות בבית קפה, על ריבועון חול בים, על שטח בגינה הציבורית לטובת יום ההולדת של הילד, על מקום בצימר לחג – שתמורתו נהיה מוכנים לשלם ללילה סכום שהיה מניב לנו סוויטה נשיאותית במאריוט בנגקוק.
תחושת הלא-יישאר-מקום נוכחת בכל מקום, בכל זמן. נכנסתם לסופר? לדואר? לקניון? למשרד הפנים? להזמין רכב חדש? אתם יודעים שתצטרכו לחכות, זה ייקח זמן, ייגמר, מועד המסירה בקיץ הבא, השירותים תפוסים, העמדות תפוסות, הגב תפוס. הגעתם בחג לנתב"ג? אישפוז יום קל שיהיה לכם.
זה לא שישראל הפכה קטנה – אומרים שבנגב יש עדיין מקום לפזורת בדואים או שתיים – זה רק שהחלקים הרלוונטיים שלה, אלה שבהם מרוכזות האטרקציות לילדים והפרנסות למבוגרים שיכולות לממן את האטרקציות לילדים, הפכו צפופים ברמה הודית. כבישי ישראל כבר הוכרזו כצפופים ביותר בכל המדינות המפותחות; הילדים שלנו לומדים בכיתות המחזירות אותם לצפיפות שחוו כתאי זרע; וכולנו, בבוא היום, ניקבר בקומות בדיוק כפי שחיינו. כל זה ידוע, אבל מתי מתחיל הפחד שלא יהיה לנו מקום להכתיב את חיינו?
אולי ברגע שאתם נשארים בבית במקום לצאת לטיול שבת מפחד שיהיה צפוף, המוני ובלתי נסבל; אולי ברגע שאתם גוררים את הילדים במהירות לכיוון קופת כרטיסים כלשהי, כאילו אם תגיעו דקה קודם תרוויחו משהו; אולי ברגע שאתם נעים בהליכה מהירה – אינסטינקט קדמון שכזה – לעבר ביקורת הדרכונים בכניסה חזרה לישראל; אולי כשאתם קמים שעתיים קודם כדי להגיע יחד עם כולם.
ואולי כשאתם מגיעים למקום שבו באמת אין מקום, כשאתם באמת זקוקים לאחד. למשל חדר מיון. למשל רופא משפחה (שלא לומר גסטרו). למשל חידוש דרכון בדחיפות.
זו הסיבה שכשאני שומע את נתניהו קורא ליהודים בחו"ל – לרוב אחרי פיגוע טרור – לעלות בהמוניהם לישראל, אני מסנן בליבי: "לא, בנאדם, מה אתה עושה?! אולי שם מפוצצים אותם, אבל פה כבר מפוצץ! אתה צריך להיות יותר כמו נהג אוטובוס אחראי שצועק: לא לעלות יותר! וגם אין לכם בשביל מה: האוטובוס הזה ממילא תקוע בפקק של החיים!"
אבל לך תגיד מילה לנתניהו, כשלפניך בתור עומדים 8 מיליון איש שכולם רוצים להגיד לו מילה, והגברת שוב נדחפת לפניך בתור בטענה המשונה שהיא איתו.

(פורסם ב-21.4.2017)

 

מודעות פרסומת

61 תגובות הוסיפו את שלכם

 1. צריך כסף? כן צור קשר:(richardcosmos5@gmail.com) הגיב:

  האם אתה רוצה ללוות כסף? אם כן צור קשר היום בדוא"ל: (richardcosmos5(a)gmail.com)

  הצעת הלוואה.

  Are you looking for urgent loan? Email for more information via: (richardcosmos5(a)gmail.com)

  Loan Offer.

  אהבתי

 2. צריך הלוואות? אם כן, דואר אלקטרוני: (richardcosmos5@gmail.com) הגיב:

  האם אתה צריך הלוואה? X- מאס הלוואה? הלוואות אישיות? הלוואות עסקיות? הלוואות משכנתא? מימון חקלאי ומימון פרויקטים? אנו נותנים את כל סוגי הלוואות בריבית של 2%! דוא"ל ליצירת קשר; (richardcosmos5(a)gmail.com)

  הצעה הלוואה חג המולד.

  הצעת הלוואה.

  אהבתי

 3. אני מציע הלוואה לפנות אלי:(richardcosmos5@gmail.com) הגיב:

  האם אתה רוצה ללוות כסף? אם כן צור קשר היום בדוא"ל: (richardcosmos5(a)gmail.com)

  הצעת הלוואה.

  Are you looking for urgent loan? Email for more information via: (richardcosmos5(a)gmail.com)

  Loan Offer

  אהבתי

 4. Charles Din הגיב:

  היי

  האם אתה צריך הלוואה מכל סוג שהוא? אנו מציעים את כל סוגי ההלוואות בשפל
  ריבית של 2%.

  אנא פנה אלינו בכתובת charles_din@hotmail.com לקבלת מידע נוסף.

  תודה

  אהבתי

 5. צריך הלוואות? אם כן דוא"ל:(dakany.endre@gmail.com) הגיב:

  אנו מציעים הלוואות שונות ליחידים (הלוואה אישית) ולשתף פעולה גופים בריבית של 2% לשנה. זה כדי לעזור לך לעמוד בהתחייבויות הפיננסיות שלך במיוחד עם המשבר העולמי הולך על העולם. אתה יכול לשאול בין 5,000 ל 100,000,000 €. (פאונד, יורו או דולר) לפניות נוספות, אנא פנה אלינו באמצעות דוא"ל (dakany.endre(a)gmail.com) בברכה.

  הצעת הלוואה.

  אהבתי

 6. צריך הלוואות? אם כן דוא"ל:(richardcosmos5@gmail.com) הגיב:

  האם אתה צריך הלוואה? הלוואות אישיות? הלוואות עסקיות? הלוואות משכנתא? מימון חקלאי ומימון פרויקטים? אנו נותנים את כל סוגי הלוואות בריבית של 2%! דוא"ל ליצירת קשר; (richardcosmos5(a)gmail.com)

  הצעת הלוואה.

  אהבתי

 7. צריך כסף צור קשר; (dakany.endre@gmail.com) הגיב:

  אתה צריך הלוואה חירום? אנו נותנים הלוואות עסקיות, הלוואות אישיות, הלוואות לסטודנטים, הלוואות רכב E.t.c, אם אתה מעוניין אנא פנה אלינו בכתובת: (dakany.endre(a)gmail.com)

  הצעת הלוואה.

  אהבתי

 8. Bill Johnson הגיב:

  קבלת הלוואה לגיטימית תמיד היה בעיה ענקית ללקוחות שיש להם בעיה כלכלית צריך פתרון זה. הנושא של אשראי ובטחונות הם משהו כי הלקוחות תמיד מודאגים כאשר מחפשים הלוואה מ לגיטימי משאיל. אבל .. עשינו את ההבדל בענף ההלוואות. אנחנו יכולים לארגן הלוואה מתוך טווח של $ 5,000.00 USD ל $ 500,000.000.00 USD נמוך כמו ריבית 3% חביב להגיב מיד לדוא"ל זה: billjohnson.loanfirm011@gmail.com

  אהבתי

 9. אתה צריך הלוואה דחוף? צור קשר:(georgeanderson.loanfirm255@gmail.com) הגיב:

  אתה מחפש הלוואה כדי להתחיל עסק, לשלם את החשבונות שלך, להשאיל מ 2,000 € ל 500,000,000.00euro, 2% להציע או הלוואות. מצפים לעדכון זה. תודה על זמנך והבנה! אז לחזור אלינו אם אתה מעוניין. צור קשר בכתובת האימייל שלנו: (georgeanderson.loanfirm255(a)gmail.com)

  הצעת הלוואה.

  אהבתי

 10. האם אתה צריך הלוואה? אם כן, דוא"ל: dakany.endre@gmail.com לפרטים נוספים. הגיב:

  האם אתה צריך הלוואה? אם כן, דוא"ל: dakany.endre(a)gmail.com לפרטים נוספים.

  אהבתי

 11. אתה זקוק להלוואה דחופה? יצירת קשר:georgeanderson.loanfirm255@gmail.com הגיב:

  אנו מספקים הלוואות לעסקים, הלוואות לרכישת רכב, הלוואות בית והלוואות אישיות אחרות ועוד. אנו מספקים הלוואה לטווח ארוך בין שנה ל 50 שנה עם ריבית של 2%. למידע נוסף אנא צרו קשר עם:georgeanderson.loanfirm255(a)gmail.com

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s