הילד ה-16

דיזנגוף סנטר היה מפוצץ בילדים והורים. זה היה השבוע האחרון של אוגוסט, ואם לא הייתי מבטיח לילדה יומיים קודם, עוד בפארק המים בשפיים (מקום שאליו אסרתי על עצמי להגיע באוגוסט) שהיא תוכל לעשות צמות עם תוספות שיער, לא הייתי נאלץ להגיע עד דיזנגוף סנטר (עוד מקום שאליו אסרתי על עצמי להגיע באוגוסט) כדי לעמוד בהבטחה.
אבל הנה אנחנו כאן. חיכינו רק עשר דקות שהבחורה במספרה של הצמות תתפנה, ובזמן שהילדה שלי ישבה שם, הם נכנסו; היו להם שתי ילדות קטנות עם אח קטן עוד יותר – שלושת הילדים פלשו למספרה בוויכוחים מי יעשה צמה קודם – וההורים נראו כמו הורים תל אביביים רגילים; חילונים, חמודים, מותשים. הילדים עדיין רבו והשתוללו בזמן שההורים ניסו להכניס פנימה גם את העגלה ובה עוד תינוק, ואת עצמם. היא הייתה בהריון.
לעזאזל, ציינתי לעצמי. האנשים האלה עשו חמישה ילדים בטווח של – כמה? חמש-שש שנים? הילדים נראו בגילאים דומים ואין ספק שהיו אחים.
הסתכלתי על שניהם. אנשים בני כ-40 שמנסים להעביר לארבעת ילדיהם, החמישי בדרך, עוד יום חופשה והידרדרו עד לדיזנגוף סנטר, השם ירחם. בעיקר עליי. כמעט אמרתי להם משהו, אבל ידעתי לא להגיד. מה שרציתי להגיד היה, כמובן, "מה הבעיה שלכם, אנשים? הזדכיתם סופית על החיים שלכם? מה לא הבנתם אחרי הילד השלישי שגרם לכם להמשיך לרביעי? ומה ברביעי לא הספיק שהמשכתם לחמישי? ומה הלאה? לא, תנו לי לנחש".
אבל אלה לא דברים שאומרים. בקושי כותבים. אני יכול לדמיין את הטוקבקים. צא להם מהחיים, צא לה מהרחם, זכותם המלאה, ילדים זה שמחה, כל ילד יהודי שנולד הוא חייל עתידי בצבא ההגנה לישראל – מכיר, מכיר.
וגם מבין שזכותם של אנשים לעשות כמה ילדים שמתחשק להם, גם אם זה אומר שבחטיבת הביניים שאליה הילד שלי עלה עכשיו יש עשר – עשר! – כיתות ז', ובכל כיתה 35 ילדים, ועוד לא נולד המורה שמסוגל לראות, ממש לראות, 35 ילדים.
אבל לא; חשוב לנו להביא ילדים. כמה שרוצים, בכל זמן שרוצים. רובנו עושים עכשיו ילדים בקלות שבה הזמנו פעם כרטיסים לסופשבוע בפראג. אין צורך לשבור על זה את הראש או רצפת האגן, יהיה בסדר. מה שהיה פעם נחלתם של חרדים גמורים – שהממוצע שלהם עדיין עומד, אגב, על 7.4 ילדים למשפחה – ממשיך לחלחל גם למגזרים החילונים יותר, ואין לנו חברים מלבדנו (וגם אנחנו שוקלים לפעמים אם להמשיך להחזיק אותנו כחברים), שנעצרו בשניים. כולם על שלושה-ארבעה, חלקם דוהרים קדימה כאילו בניקוב העשירי יקבלו אחד חינם. כאילו ילדים, ברמה הכמותית, הם איזה סמל סטטוס והוכחת יכולות; כן, יש לכם מספיק כדי לגדל גם חמישה. יש לכם בית וארנק גדולים מספיק, יש לכם הורות מכילה מספיק, יש לכם מדליה שמחכה אצל כבוד השופטת עינת נתן.
אני לא שופט חלילה. אני רק גוזר את הדין ומוציא לפועל, כי המקום פה – למקרה שלא הבחנתם – מתחיל להיות קטן על תאוות הילודה שלנו. צפוף פה. צפוף בכבישים, צפוף בתורים, צפוף בבדיקות, צפוף בלונה פארק, צפוף בפסטיבל דרום-אדום, צפוף כמצב קיומי מתמשך, יומיומי, ידוע מראש, ובעיקר: ממש לא צפוף יחסית למה שעומד לבוא בשנים הבאות, כשכל הילדים האלה יגדלו קצת ויגלו שהורשנו להם צפיפות של כוורת הודית. עד שנת 2050 – על פי רוב הסקרים – אוכלוסיית ישראל צפויה להכפיל את עצמה אם נישאר בקצב הילודה הנוכחי – 3.1 ילדים בממוצע לאישה – קצב גדול דרמטית מזה של שאר מדינות ה-OECD המנומסות גם בקשר לזה.
קצב הילודה העולם-שלישיסטי הזה שלנו אומר שאנחנו עומדים לסבול ממחסור כרוני בבתי ספר, בתי חולים, דיור בר-השגה ומקום הגיוני בתור למגלשת הקמיקזה בשפיים.
קצב הילודה הזה גם אומר שהרבה יותר מדי ילדים יגודלו על ידי מסכים שייתחבו להם ליד מגיל כלום ואז יהפכו לחלק ביולוגי מגופם, כשברקע הורים שהם בעיקר פונקציות תפעוליות – מזון, תעבורה, תשלומים, גערות, ליטופים מזדמנים, קרוב לאפס ערך מוסף. אין להורים זמן בשבילך, חמוד, יש להם עוד ילדים, יש להם עבודות, יש להם חיים משלהם להספיק שהם פשוט לא מספיקים.
שום מחשבה ארוכת-טווח או גדולה מאיתנו לא עוצרת אותנו; בעשורים האחרונים, שיעור הפיריון היהודי רק עלה. כן, מדובר לפני הכל בתרומת החרדים – מגזר שובר שיאים שלפני שנת 1955 עוד הסתפק ב-2.8 ילדים בממוצע אבל "הרחבת מערך קצבאות הילדים בשנות ה-70, הנהגת הסדר 'תורתו אמנותו'… ותמיכות שהוענקו לבחורי ישיבה" – אם לצטט מחקר של ביטוח לאומי – עודד אותו לעשות את מה שנשאר לו מספיק זמן חופשי לעשות.
דווקא במגזר הערבי נרשמת ירידה בילודה מאז שנת 2000 – בעיקר לנוכח השתלבות נשים ערביות בשוק העבודה – אבל אצלנו, החילונים, מבינים כבר מזמן שהחיים לא מוכרחים להיגמר בשניים-שלושה, ושיעור הפיריון בקרב נשים חילוניות ומסורתיות רק עולה בעשרים השנים האחרונות.
יודעים מתי, בפעם האחרונה, נרשם באירופה שיעור ילודה ישראלי של 3.1 ילדים לאישה? באיטליה הוא נרשם לאחרונה ב-1931, בבריטניה ב-1908 ובצרפת ב-1889. מאז הם האטו קצב; הם העדיפו להביא פחות ילדים ולתת להם ילדות ממשית ומדינה עם תשתיות שיעמדו בכמות. ישראל לא מתעכבת על שטויות כאלה; אז נצטופף קצת, מה יש. נשב זה לזה על הברכיים, העיקר לעשות ילדים. טיפולי פוריות – המדינה מממנת, רק תבואו – הם משהו שאנשים מתראיינים עליו בדמעות אושר. מרב מיכאלי חילצה אנחת רווחה קולקטיבית כששברה, בגיל 54, את האל-הורות המתמשכת – קדימה, מרב, עוד 2.2 ילדים ואת מיישרת קו ואפילו פותחת יתרון קטן!
האמת, אני שמח בשביל מיכאלי. הייתי פעם במצבה, נשברתי לפני גיל 54 והבנתי שהורות היא חוויית-חיים אחת שאתם לא רוצים לגמור את הסיבוב שלכם פה בלעדיה. הורות היא פוצעת ומרפאה, היא איתחול מחדש של עצמכם, היא משמעותית. היא מוכרחה להיות. לא בטוח שהיא יכולה להיות משמעותית כשאתם בילד החמישי.
כי נדמה לי שאולי כדאי לעצור לרגע רק כדי לשאול את השאלה הכי פחות אגואיסטית לפני מעשה שהוא, לפני הכל, אגואיסטי: לילד שלכם יהיה טוב בחייו בעולם, בארץ ובמשפחה שאליהם אתם מביאים אותו? אתם תוכלו להיות שם בשבילו לחלוטין כדי לנסות לדאוג לזה? או שאתם רק מנסים ליישר קו, לעמוד באיזה סטנדרט מדומיין, להגשים איזו אידיאה הורית או הזייה קולנועית?
אומרים שאנשים תמיד עושים ילד אחד יותר ממה שהם מסוגלים לעמוד בו. לכו על זה. אחד יותר מדי זה בול. מעבר לזה, סליחה, הילד שלכם סתם תופס לשלי מקום.

(פורסם ב-10.9.2021)

12 תגובות הוסף תגובה

 1. Boaz Yoffe הגיב:

  התכבדנו
  גמר חתימה טובה
  [image: image.png]

  אהבתי

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  מעולה. לא יכולת לנסח את המחשבות שלי טוב יותר

  Liked by 1 person

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

   הציור דווקא יפה ומשעשע. בתור שונאת קניונים יכולה להבין מה הביא אותך להתבטא כל כך נמוך, אבל מכמות המרמור נשמע שהיית ממש רוצה עוד ילד. 😉

   אהבתי

   1. ילדים זה החיים הגיב:

    אז למה הבאת את הילד שלך לכאן אם כל כך מעיק לך?
    אם לילד שלך יש מקום, אז גם לילד שלי. ולעוד ילד שלי. ולעוד אחד.
    כל ילד יחיד ומיוחד…
    בוא לנגב, יש המון מקום לכל הילדים שהבאתי ושעוד אביא… יש מקום גם לך, הדונם שממולי מחכה לקונה. אנחנו שעה וחצי מדיזינגוף.

    אהבתי

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  מעולה. לא יכולת לנסח את המחשבות שלי טוב יותר

  Liked by 1 person

 4. נעצרתי בשלושה הייתי צריכה לעצור בארבעה הגיב:

  נכון רק שבעולם שריחוק חברתי הפך להיות ערך בפני עצמו וחברים בילדות זה פאסה – אחים/אחיות זה על מה שנשאר.

  אהבתי

 5. מיכל הגיב:

  מזעזע !!!
  נכון בישראל מספר הילודה עולה, אבל גם התחלואה והתמותה, אז אני אלך להעיר לכל אדם שאוכל גלידה שסוכר זה מוות ? שמי שאוכל מתוק גוזר על כולנו צפיפות ומחנק בבתי החולים, שכל אדם שלא עושה ספורט אחר כך מנצל את המשק הישראלי שיתמכו בו ???

  חאלס !
  לך יש 2 ואתה חי עם זה בשלום
  לה יש 5 והיא חיה עם זה בשלום !
  איך בכלל ה 5 שלה משפיע על ה 2 שלך ?

  פשוט כתבה נמוכה, חסרת תוכן אמיתי, חסרת אמיתות ונתונים, סתם, כתבת, כי אתה יכול. חבל. אני בטוחה שיש לך דברים טובים מזה לכתוב עליהם.

  אהבתי

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  יש לי 5 ילדים- הגדולה בנבחרת התעמלות קרקע בהפועל נתניה, השני בתוכנית בר אילן למתמטיקה יסיים בכיתה י 5 יחידות מתמטיקה ויתחיל בתואר אקדמאי בכיתה י השלישי סגן אלוף ישראל לגודו האיגוד הגודו לישראל- בעולם החשוך שתיארת מה אמרת!?

  אהבתי

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  יש לי 5 ילדים- הגדולה בנבחרת התעמלות קרקע בהפועל נתניה, השני בתוכנית בר אילן למתמטיקה יסיים בכיתה י 5 יחידות מתמטיקה ויתחיל בתואר אקדמאי בכיתה י השלישי סגן אלוף ישראל לגודו האיגוד הגודו לישראל- בעולם החשוך שתיארת מה אמרת!?

  אהבתי

 8. אמא ל-4 הגיב:

  בסין כבר הבינו שמדיניות הילד אחד לא עובדת, כי אין מי שיפרנס את הדור הותיק.
  עוד נקודה למחשבה, יכול להיות שהאמא עם ה-5 ילדים דווקא כן חשבה על זה והרגישה שיש לה הרבה מה לתת.
  לך יש פחות…גם בסדר

  Liked by 1 person

 9. ליאור הגיב:

  כל הדיונים האובססיבים האלה נגד אלהוריים או הצדקת ההורות הם נסיונות פתטיים למדי לתרץ לעצמכם ההורים, מדוע ההחלטה שלכם להביא ילד לעולם היא מוסרית ונכונה, אז בוא נשים את הקלפים על השולחן, העולם הזה הוא עונש, הוא התעללות בנפש האנושית שכלואה בגוף בשר, שלא היא רצתה בו או בחרה בו, אלא אתם בחרתם עבורה, וצריך "לחיות" במקום, שגם אלברט איינשטיין יסכים עם התאור הזה, התמהוני והנורא שנקרא כדור הארץ, לתוך חיים מורכבים לאין שיעור ושאיש אינו יודע את טיבם ומקורם האמיתי, את מטרתם (אם בכלל) ובעיקר את מטרתו של הקללה האנושית: הסבל, שאין לו כל תכלית ברורה מלבד לכפות על האדם האומלל שהגיע לעולם על לא עוול בכפו, לעשות כמיטב יכולתו בכדי לדרוס ולהשיג משאבים כדי שיוכל לחיות כמו…בנאדם? ולא, העונש לא נמשך רק כמה שעות, הוא נמשך בממוצע לגברים ונשים כ 70-80 שנים (!!!!).
  יש האומרים שכדור הארץ הוא בית כלא לנשמות פושעות שנשלחו לכאן לצורך קבלת עונש, נראה שזו דווקא תאוריה אפשרית.
  אתם, ההורים, פשוט השליחים, המתרצים לעצמם מדוע אתם עושים את הדברים הבלתי נתפסים האלה, כמו פרה עיוורת מרצון שלא מסוגלת להבין שהיא חיה בבית מטבחיים, כך גם אתם מביאים עוד נשמות שלא רוצות בכך.

  אז בוא נסגור את הפינה הזו, אתם לא אנשים טובים, לא פילנטרופים ואפילו לא אוהבים ממש את הילדים שלכם, אחרת לא הייתם מביאים אותם למקום
  האיום הזה שנקרא כדור הארץ:)
  תרדו כבר מהוריד של האלהורים ותפסיקו לעשות מהם מוקצים וטיפשים, את כל התאורים האלה אפשר אם כבר להגיד עליכם.

  אהבתי

 10. ענת רוזנפלד הגיב:

  איזה אמיץ! מילים כדורבנות! סוף סוף מישהו אומר את זה

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s