25 שאלות שגבר ישראלי ממוצע באמצע החיים שואל את עצמו בקשר לבנימין נתניהו

ב

טור נתניהו

1. מה הבעיה שלו?
2. למה, לכל הרוחות, הוא הולך עכשיו לבחירות? לא, ברצינות; למה?
3. למה הוא בכלל טורח? לא, ברצינות; למה הבנאדם עובד קשה כל כך – ימי עבודה מפרכים של לפנות-בוקר עד מאוחר בלילה, לא הייתי מתחלף איתו – רק כדי להחזיק במשרה שבמסגרתה הוא עושה, במצטבר, קרוב לשום דבר? מילא אם הייתה לו מטרת-על – כל מטרה, באמת; להביא שלום, להביא מלחמה, לגאול את הארץ, לחרב את הערבים, לחתום על הסדר ביניים, הסדר קבע, הסדר תחתמו-ואז-נראה. כל מטרה מוכרזת, ידועה ולהוטה שהיא, משהו שמבחינתו שווה לקום בשבילו בבוקר ולהישאר ער למענו בלילה. אבל מה העניין בלעבוד בפרך בלהישאר בעבודה?
4. הוא תמיד היה כזה, או שזה החמיר עם השנים? האם הוא היה פעם איש צעיר וכריזמטי, שנון ורהוט, אחד שנכנס למסיבה ומכריע את החדר בכוח קסמו? ואם כן, מתי הנתניהו ההוא נמחק והנוכחי הגיע כדי להישאר?
5. הוא תמיד כזה כיום? כל הזמן? לא, ברצינות; אם אני יושב איתו בערב לבירה, הוא ידבר נורמלי, או שבשלב מסוים הוא ישלב את אצבעותיו, ידפוק עם האגרוף שנוצר על השולחן ויגיד משהו תמוה שיעצור את שטף השיחה כמו: "שום לחץ בינלאומי לא ימנע מאיתנו לפעול"?
6. מה היה תיאור התפקיד במודעת הדרושים שהובילה אותו לפוזיציה? "דרישות התפקיד: בזבוז זמנם של קרוב לשמונה מיליון תושבי מדינה מזרח-תיכונית קטנה. הכישורים הדרושים: התקף חרדה מתמשך, עדיפות לערבופוביה"? לא, ברצינות; מהי, לתפיסת נתניהו, הג'וב שלו, והאם הוא נהנה מעשייה המסתכמת בהזנחת הכל כל הזמן ובימוי מנהיגות מאולצת כששוב כלו כל הקיצין?
7. איך זה ללכת איתו מכות? הוא נראה לי די מוצק, ובעיקר עצבני. הוא בטוח קורע את אבו-מאזן במכות. את אחמדיניג'אד הוא מוריד בעשר שניות. עם לפיד זה עלול להימשך זמן ארוך מכפי שמישהו מאיתנו מוכן להקדיש לצפייה בקרב לא מקצועני.
8. הוא לגמרי בסדר? לא, ברצינות; ללא קשר לעמדותיי לגבי עמדותיו, הייתי שמח לדעת שראש הממשלה שלי הוא לחלוטין בקו ה… בריאות המנטלית, הייתי אומר. כי עם הרקע שלו – אב דומיננטי, צל כבד של אח שהוא גיבור-לאומי מוכרז, אישה שאיננה עוברת לסדר היום על כיור כלים חצי מלא, בת מנוכרת, בן שמביא לו נורווגית הביתה – אני הייתי רואה איש מקצוע על בסיס קבוע. הוא רואה? ו… הוא בסדר? כי יש לו בעיניים משהו – לא הייתי אומר עצוב; הייתי אומר, אולי, לא תמיד בגובה העיניים של המציאות.
9. אשתו. הוא אוהב אותה? ואם כן, באיזה אופן? לא, ברצינות; הם, אתם יודעים, עושים מה שעושים, או שהסידור הוא יותר בכיוון של "אל תשאל, אל תספרי, אל תעיר אותי כשאתה חוזר, אל תביאי גם את מנהל משק הבית הבא לפנות לעיתונות"?
10. הוא יחסל, בדעה צלולה, את הדמוקרטיה הישראלית? האם בתקופתו כראש הממשלה הבא, תוגדר ישראל, רשמית וחוקית, כמדינה שאיננה, לפני הכל, דמוקרטיה? ואם כן – האם אני נשאר כאן? האם אני מוכן לחיות את חיי במדינה לא דמוקרטית בהגדרה? האם על זה חתמתי? והאם הוא מסוגל להיות ציניקן עד כדי הקרבת מדינה שלמה בתוספת החזון הציוני כולו תמורת המשך שרידתו?
11. הוא סובל מתסביך רדיפה? כלומר, אין ספק שהאיש מקרין לעצמו סרטים בבימויו ובתסרוטו, ואז עובר לחיות בהם. משהו מז'אנר סרטי האסונות הזולים של רולנד אמריך; איראן מחריבה את ישראל. האיסלאם מחריב את העולם. הטרור מחריב את סוף השבוע. מפלצות גדולות מאיימות לבלוע את המכונית שלך רק כי אתה יהודי. זה לא אומר שהוא טועה לחלוטין; זה רק אומר שהוא משוכנע שכולם רוצים להרוג אותו כל הזמן – מה שהופך את הבירה ההיא איתו לאירוע שאף אחד מלבדו לא ירצה לקחת בו חלק.
12. מה הוא עושה בשביל פאן? לא, ברצינות; חוץ מלשים את לפיד באוצר ולראות מה יקרה, ממה הוא נהנה? הוא בכלל נהנה?
13. מה הבעיה שלו עם אמריקאים? לא, ברצינות; הוא לא גדל וחי שם שנים? למה כל ישראלי צחיח-אנגלית, גס-רוח ולא-דופק-חשבון מתקבל באופן אוהד יותר אצל אמריקאים מאשר נתניהו? למה הוא לא מסוגל פשוט להתחבב עליהם? קצת? למה כבר בתקופת כהונתו הראשונה כראש ממשלה, נטש הנשיא קלינטון פגישות משותפות איתו? בנאדם, הם אמריקאים; בטוח שיש משהו שאתה מסוגל לעשות כדי למצוא חן בעיניהם מספיק על מנת שיישארו לפחות עד סוף הפגישה.
14. מה ישמח אותו באמת ליומולדת? חוץ ממסיבה מאולצת ומצולמת לטלוויזיה בלשכה?
15. הוא יהיה מסוגל, אי פעם, להיות יותר מפוליטיקאי מיומן ולהפוך למנהיג שישראל צריכה, או שצילו הענק של אביו, מי שקבע ש"אין דבר כזה עם פלסטיני" ו"אין פתרון חוץ מפתרון של כוח", לעולם ימחץ אותו וימנע ממנו להוליד את עצמו מחדש כמי ששינה, לבסוף, משהו?
16. הוא יתחבר אי פעם לשרון הפנימי שבתוכו? לרבין הפנימי שבתוכו? לבגין הפנימי שבתוכו? לבן-גוריון הפנימי שבתוך לפיד? או שהוא יישאר מחובר לנצח לשמיר הפנימי שבתוכו?
17. האם כשנשאל ב"ארץ נהדרת" איך היה רוצה להיזכר וענה – לאחר מחשבה ממושכת כל כך עד שנדמה היה שלא יצליח לבוא עם תשובה – שהוא מבקש להיזכר כ"שומר ביטחון ישראל", הוא התכוון למלחמה הדו-שנתית בעזה שהפכה בתקופתו לחלק אינטגרלי מלוח השנה הישראלי? לדרדור מעמדנו הבינלאומי ויחסינו עם ארה"ב? להכרזות נחרצות על תקיפה באיראן, על כל משמעויותיה הרות-האסון? להכנות למלחמת גוג ומגוג בהר הבית? לא יודע, אבל כישראלי סטנדרטי, אני חש היום בטוח בדיוק במידה שגורמת לי – כמו לכם – לחפש אחר הדרך הבטוחה להוציא לילדיי אזרחות נוספת.
18. יש בו רכות? נעימות? הוא מסוגל להשתולל עם ילד קטן? עם תינוק? להשכיב לישון? להחליף חיתול? לעשות את הקולות של האריה והג'ירפה כשהוא מקריא להם את "מיץ פטל"? הוא היה אבא טוב?
19. מה הדבר האחד שהוא יודע לבשל ממש טוב?
20. הוא בוכה? מלבד בפרסומות של סלקום, אני מתכוון. כי זה קל.
21. למה אני מרגיש שאני יודע עליו פחות מכפי שידעתי על כל ראשי ממשלות ישראל – שגם אותם לא פגשתי מעולם? למה הוא מותיר בעיקר את התחושה החייזרית הזו של מישהו שחי בבועה עמומה, סתומה – ישראלי אחד שאינך מסוגל לשייך לשום ישראל מוכרת או לפענח באמת? למה זה מדאיג אותי?
22. למה לא איכפת לו ממני? למה מעמד הביניים הישראלי החילוני היא האוכלוסיה הראשונה שעליה הוא מוותר? האם הוא מבין שאנחנו מוותרים עליו בחזרה?
23. האם הייתי מחליף אותו מחר באהוד ברק? והאם השאלה יכולה להתווסף ל"בעיות המילניום" – שבע החידות המתמטיות שהעולם טרם הצליח לפתור?
24. מה הוא רוצה? לא, ברצינות; מעבר ל"להמשיך" – מוכרח להיות שם עוד משהו. מה זה? אפשר רמז?
25. הוא יהיה ראש הממשלה הבא? לא, ברצינות; שוב?

(פורסם ב-12.12.2014)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s